Dzień Liczby Pi w Szkole Podstawowej Nr 2

Jarosław Sobota

IMG 722414 marca w Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Z tej okazji każda klasa mogła wysłuchać na lekcji matematyki wykładu na temat tej liczby oraz obejrzeć krótki film jej poświęcony.

W czasie innych zajęć odbywały się konkursy związane z liczbą pi. Punktem kulminacyjnym obchodów tego święta był konkurs recytowania cyfr po przecinku liczby zwanej ludolfiną. Jak co roku konkurs cieszył się dużą popularnością. W tym roku znowu udało się pobić rekord szkoły, który wynosił 400 cyfr po przecinku. Ewelina Juskowiak uczennica klasy 3C, oddziału gimnazjalnego wyrecytowała aż 430 cyfr po przecinku, co jest nowym rekordem szkoły. Drugie miejsce w konkursie zajął Jakub Mazur z klasy 3B wynikiem 125 cyfr, a trzecie Jakub Woś z klasy 2A, któremu udało się zapamiętać 102 cyfry.

A oto kilka faktów o naszej liczbie. Liczba pi zwana inaczej ludolfiną lub stałą Archimedesa pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba pi jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Jest to liczba nieskończona i nieokresowa a zatem niewymierna. W praktyce korzysta się z przybliżonych wartości z których najbardziej znana jest 3,14.