Gimnazjum nr 1
ul.Lipowa 9
63-000 Środa Wlkp.
gim1sroda@o2.pl   tel:61 285 23 74

Siatkarki z Gimnazjum nr 1 drugie w Wielkopolsce

Błaszyk Mirosław
Odsłony: 1500

SDC18532Zmagania siatkarek z Gimnazujm nr 1 w Środzie Wielkopolskiej w tym roku szkolnym rozpoczęły się 1 marca rozgrywkami na szczeblu powiatowym, w których to dziewczyny bez problemu pokonały siatkarki z Keglika, ZSA oraz Nowego Miasta.


Kolejnym etapem był Finał Rejonu, 15.03.2017 r. we Wrześni. Tam 6 zespołów podzielono na dwie grupy. W grupie A dziewczęta G1 zajęły 1.miejsce, a w grupie B Gimnazjum z Wrześni. Zwycięzca tego turnieju mógł być tylko jeden, dlatego na mecz finałowy „Jedynka” wyszła mocno nastawiona na wygraną. Prawie bezbłędna gra naszego zespołu w pierwszym secie i pewność siebie w całym meczu dały wynik 2:0 (25:8, 25:22), a tym samym awans Środy do rozgrywek wojewódzkich.
Rozgrywki wojewódzkie podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy, czyli Półfinał Mistrzostw Wojewódzkich odbył się w końcu marca, w Murowanej Goślinie. Do rywalizacji przystąpiły 4 zespoły: Gimnazjum nr 5 Poznań, Gimnazjum nr 5 Kalisz, Gimnazjum nr 1 Środa oraz gospodarz – Gimnazjum w Murowanej Goślinie. Dziewczęta grały systemem „każdy z każdym”. A awans do finału mogły uzyskać dwa zespoły.
W pierwszym meczu siatkarki z „Jedynki” zagrały koncertowo z Kaliszem, wygrywając 2:0 (25:11, 25:11). W drugim natomiast rywal okazał się lepszy i mecz z Gimnazjum nr 5 Poznań rozstrzygnięty został na niekorzyść dla nas 0:2 (18:25;20:25). Siatkarki z Poznania zapewniły sobie grę w finale z pierwszego miejsca, po zwycięstwie we wszystkich trzech meczach. O naszym awansie miało zadecydować ostatnie spotkanie, jak się później okazało najtrudniejsze, bo z gospodarzem zawodów. Zespół z Murowanej Gośliny miał po swojej stronie nie tylko kibiców, ale także w kilku momentach meczu niekorzystne dla nas decyzje sędziowskie. Bardzo dramatyczna końcówka tej gry zakończyła się wynikiem 2:1 dla Murowanej Gośliny. Dziewczęta ze Środy Wlkp. schodziły zatem z boiska pod wpływem wielkich emocji i z dużym niesmakiem. Jednakże oba zespoły z Murowanej Gośliny i Środy więc tzw. ”małe punkty”. Po dokładnym przeliczeniu przez sędziów stosunek punktowy okazał się lepszy dla zawodniczek z naszej szkoły. Radość dziewcząt ze zwycięstwa i tym samym awansu z drugiego miejsca do ścisłego finału była ogromna.
Finał XVIII Gimnazjady w Piłce Siatkowej dziewcząt odbył się 10.04.br. w poznańskiej „Arenie”. Brały w nim udział 4 najlepsze zespoły w województwie:
1. Gimnazjum nr 5 Poznań
2. Gimnazjum nr 1 Środa Wlkp.
3. Gimnazjum nr 5 Piła
4. Gimnazjum ZSMS Poznań
Pierwsze mecze odbywały się równolegle na dwóch boiskach. Gimnazjum nr 5 w Poznaniu zagrało z Gimnazjum nr 5 z Piły. Wygrał zespół z Poznania 2:0 (25:13; 25:16). Na drugim boisku Gimnazjum ZSMS z Poznania zagrało z Gimnazjum nr 1 ze Środy Wlkp. W tym spotkaniu wygrały średzianki 2:1 (22:25; 25:22; 15:9).
Rywalizacja o 3. miejsce pomiędzy ZSMS-em Poznań i Gimnazjum nr 5 Piła zakończył się wynikiem 2:0 (25:18; 25:13) dla Piły. W meczu o pierwsze miejsce zagrały więc siatkarki „Jedynki” ze Środy Wlkp. i „Piątki” z Poznania. Mimo bardzo dobrze zagranego pierwszego seta zawodniczki Gimnazjum nr 1 ze Środy musiały ostatecznie uznać zwycięstwo Poznania 2:0 (25:23;25:13).
Siatkarki „Jedynki” swoją grą i zdobyciem 2. miejsca w Wielkopolsce (o 1 miejsce wyżej niż w ubiegłym roku) udowodniły, że tworzą bardzo zgrany zespół z potencjałem na przyszłość, z dużą wolą walki i umiejętnościami siatkarskimi. Dziewczęta wróciły ze srebrnymi medalami, dyplomem i pamiątkowym grawertonem SZS „Wielkopolska”. Organizatorzy, sędziowie i trenerzy wyróżnili między innymi:
Jagoda Kaczmarek – najlepsza rozgrywająca
Weronika Balcerzak – najlepsza blokująca turnieju
Agnieszka Lipiecka – najlepsza zawodniczka zespołu
Gimnazjum nr 1 w Środzie Wielkopolskiej zagrało w składzie: Agnieszka Lipiecka (K), Jagoda Kaczmarek, Agnieszka Idaszak, Katarzyna Szymanek, Natalia Bandosz, Weronika Balcerzak, Natalia Szkudlarska, Angelika Bartkowiak, Kaja Małecka, Amelia Grześkowiak, Weronika Kijak. Opiekunem zespołu była p. Aleksandra Hańczyk.